S traktorovou pneumatikou na Lysou horu

Spolek Hrdinové,

organizátoři extrémního překážkového závodu HEROES RACE 2015 v Hradci nad Moravicí, uspořádali proběhlý víkend unikátní výšlap na Lysou horu. Unikátní? Ostatně posuďte sami. Už někdo někdy vynesl 70 kg vážící traktorovou pneumatiku na vrchol Lysé hory?

Cíl výšlapu byl jednoduchý - prožít skvělý sportovní den v dobré společnosti a propagovat poselství závodu HEROES RACE. Jaké? No přeci „V každém dřímá hrdina!“ Zapomeňte ale na vyumělkovaného a vysportovaného hrdinu. Skutečný hrdina je někdo jiný.

Hrdina je ten, kdo se nebojí čelit výzvám a je připraven stokrát spadnout a stokrát vstát a jít dál. Tito hrdinové přišli na víkendový výšlap a takoví přijdou na závod HEROES RACE.

Výšlapu se nakonec zúčastnilo 15 lidí. Dorazivší odvážlivci se vydali z Ostravice po notorický známé, avšak jednoznačně nejkrásnější, červené turistické trase. Červená měří 8,5 km a nabízí překrásné pohledy směrem k Radhošťskému hřbetu a Ondřejníku. Ostatně není divu oblíbenosti červené trasy mezi turisty.

Začátek dubna se na Lysé hoře stále nese v duchu zimy. Zatímco u úpatí hory panuje suché a slunečné jarní počasí, o několik stovek metrů výše stále leží souvislá sněhová pokrývka.

 

Úvodní třetina červené trasy vede po asfaltové cestě, což válení pneumatiky, při cestě na vrchol, usnadňuje. První úsek proto dostal za čest zdolat sličný čtyřčlenný dívčí tým.

 

Před začátkem kamenité horské cesty vyvstala otázka, jakým způsobem pneumatiku vlastně dostat nahoru? Pneumatika není batoh, který pohodlně dáte na záda. Velký, hladký obloun, jako je pneumatika, se špatně drží a především, člověk musí neustále bojovat s rovnováhou a koordinací. Avšak nikdo nečekal a ani nechtěl, aby to bylo snadné!

 

Pneumatiky se zhostila první čtveřice borců, která si pryžový 70 kg těžký náklad položila na ramena. První stovky metrů šlo vše dobře, ale komplikace nastaly se začátkem sněhové pokrývky. Sníh, led a zužující vyšlapaná cesta začala stěžovat výstup

 

Ostatně nést pneumatiku ve čtyřech lidech, později z „organizačních důvodů“ ve třech, na úzké cestě, šlapat ve sněhu a přitom sklouzávat, není legrace. Na druhou stranu, kdo viděl spokojené a usměvavé tváře zúčastněných i přihlížejících, musel vlastně uznat, že legrace to byla.

 

Samozřejmě, nesení traktorové pneumatiky neuniklo pozornosti procházejících turistů. Někteří si podivuhodnou skupinku fotili, někteří povzbuzovali, někteří se jen usmívali. Dobrá nálada se přelévala sem a tam a žádná trudomyslnost rozhodně nehrozila.

 

Každopádně uprostřed došlo ke zradě, ledová pokrývka v prudkém kopci neumožnila nést pneumatiku na ramenou. Bylo třeba použít popruhy a z pneumatiky udělat sáně. Led, kopec a nepohodlí nemohlo rozhodně nikoho zastavit.

 

U konečné, nakolik stovek metrů dlouhé „cílové rovince“, se opět dostalo ke slovu nesení na ramenou. Jde přeci jen o důstojnější způsob. Na ramenou se přeci nosí vítězové, tahají se lidé, kteří nemohou! A na kopec šli samí vítězové!

 

HEROES RACE to jsou originální nápady, výzvy a překážky !!!

https://www.heroesrace.cz/

https://www.facebook.com/heroesrace.cz

 

Funismo.cz

Štítky